דרש קיזוז בכתובה – ונדחה

דרש קיזוז בכתובה – ונדחה

קרוב לשלושים שנה לאחר שבעל –שסרב לתת כתובה לאשתו והעדיף לשלם לה דמי מזונות חודשיים-הגיע הבעל לבית הדין הרבני באשקלון, ודרש כי האישה תחזיר לו למעלה מ-580 אלף שקלים אותם שילם ברבות השנים, כקיזוז עבור הכתובה שמוערכת בסך של 600 אלף שקלים ואותה ביקש לשלם. בית הדין ביקש לקבל מהבעל טענות משפטיות כלשהן שיצדיקו את עמדתו, ולאחר קרוב לשלושה חודשים בהן לא השכיל להביא ראיות כאלו –חייב את הבעל בהוצאות משפטיות  ודחה את טענותיו על הסף. את האישה בדיון ייצג עורך הדין נתנאל מויאל-מומחה לדיני משפחה-מאשקלון.

"התובע נישא לתובעת בשנת 1986", כך על פי כתב התביעה שהוגש לבית הדין הרבני באשקלון."ואולם כבר בתחילת הנישואין פרץ סכסוך חריף והשניים לא יכלו לדור בכפיפה אחת, ונפרדו תוך כחודשיים שלושה לאחר הנישואין. בתביעה שהנתבעת הגישה בבית משפט אזרחי לקבלת מזונותיה חויב התובע לשלם לה כבר בשנת 1986 מזונות אשר מסתכמים עד היום מעל ל580 אלף שקלים, ועדיין ממשיך לשלם לה מדי חודש בחודשו את המזונות". עוד נטען בתביעה כי, "סוגית הקיזוז עלתה כבדרך אגב באחד הדיונים ובית הדין הנכבד הביע עמדה, אם לא כהחלטה, ממנה ניתן היה להבין שתביעה לקיזוז יש בה טעם רב".
אלא שעורך הדין מויאל טען בבית הדין כי אינו סומך על אותו הבעל-שלא שילם את הכתובה עד היום שיעשה זאת. למעשה טען עו"ד מויאל, כי ברגע שישלם את הכתובה על סך 140 אלף דולר דאז (600 אלף שקלים ) –לא יחויב בתשלום דמי המזונות החודשיים בסך כ1800 שקלים.

בית המשפט דחה כאמור את תביעת הבעל וקיבל באופן מלא את עמדתו של עורך הדין מויאל . "בדיון שהתקיים בבית הדין הובהר לתובע ולבא כוחו שהתביעה על פניו אינה במקומה", נטען בפסק הדין."והיא מטרידה את הנתבעת לחינם, ועל כן מתבקש התובע לגבות את תביעתו באסמכתא הלכתית ואם לא כן יידרש בית המשפט להוצאות משפט. כיוון שהתובע לא גיבה את תביעתו לא נותר לבי"הד אלא לפסוק בעניין הוצאות משפט". עוד המשיך בית הדי ותקף את בא כוחו של הבעל ."אין ספק שהתביעה כפי שהוגשה נראית כניסיון ערעור על פסק בית הדין הגדול, או פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה. בית הדין הביע את עמדתו זו במהלך הדיון וביקש את התייחסות התובע..ומשזו בוששה להגיע מבין בית הדין שמסכים התובע שזו בעצן המשמעות המשפטית על תביעתו".

"אותו בעל פתח בחיים חדשים עם אישה אחרת תוך שזונח לחלוטין את אשתו ובתו- כך קבע בית המשפט", התייחס עורך הדין מויאל למקרה."מאחר ולא השכיל לשלם את הכתובה כפי שנפסק בבית הדין הרבני נותר נשוי הוא עד עצם היום הזה, ומחויב בתשלום מזונות לאשתו. באם תשולם הכתובה יתגרשו הצדדים מיידית ויופסק תשלום המזונות. לגבי בקשת הקיזוז של תשלומי מזונות מהכתובה-בית הדין אמר  את דברו".

השארת תגובה